Danuta Błażejczyk

Danuta Błażejczyk debiutowała w 1972 w amatorskim zespole 31 Mil. Później współpracowała z formacją Sly, z którą śpiewała utwory rockowe i standardy jazzowe. W 1976 zwyciężyła w VII Przeglądzie Wokalistów i Zespołów Muzycznych Lubelszczyzny w Świdniku. Nagrodą był występ na festiwalu w Opolu, ale Błażejczyk z niego zrezygnowała. Przyjęła propozycję śpiewania w zespole Maryli Rodowicz.

W 1979 roku z własnym zespołem koncertowała w Szwajcarii i Finlandii. W 1985 uzyskała zawodowe uprawnienia estradowe i otrzymała propozycję współpracy z Włodzimierzem Korczem i Wojciechem Młynarskim. Ich piosenką „Taki cud i miód” zadebiutowała w 1985 na profesjonalnej scenie piosenki w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. Nagrała pierwszy album „Danuta Błażejczyk: Taki cud i miód”. Śpiewała w widowisku muzycznym Złe zachowanie w reż. Andrzeja Strzeleckiego i w kabarecie „Pod Egidą”. 

W 1986 zdobyła Srebrną Lirę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Bratysławie (Czechosłowacja), nagrodę im. Karola Musioła i Bursztynową Paterę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, nagrodę organizatorów Festiwalu Przebojów w Rostocku (NRD). Współpracowała z orkiestrami Big Warsaw Band i Alex Band oraz z muzykami jazzowymi, m.in. Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Pawłem Perlińskim, Januszem Zabieglińskim.

Jest założycielką i prezesem Fundacji Apetyt na Kulturę (FAnK), mającej status Organizacji Pożytku Publicznego, a zajmującą się promowaniem młodych artystów oraz produkcją ambitnych i ciekawych artystycznie przedsięwzięć z dziedziny muzyki, teatru i malarstwa.

Jest jedną z bohaterek książki „Siła codzienności” której autorem jest Marzanna Graff.

25 maja 2011 podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego została odznaczona przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA:

 • 1985 – KFPP w Opolu – Nagroda Specjalna Jury za indywidualność artystyczną piosenka „Taki cud i miód” / W.Korcz, W.Młynarski /.
 • 1986 – KFPP – I nagroda „Łagodne światło świtu” / W.Korcz, W.Młynarski / oraz Nagroda im.Karola Musioła.
 • 1986 – Międzynarodowy Festiwal Bratysławska Lira 86 w Bratysławie II nagroda / Srebrna Lira / za interpretację piosenki „Serce nie jest wyspą samotną” /W.Korcz, W.Młynarski /
 • 1986 – Międzynarodowy Festiwal OIRT Warszawa – III nagroda „Samba blond” / R.Szeremeta, W.Młynarski /
 • 1987 – KFPP – II nagroda- piosenka „Nuty na szczęście” / R.Szeremeta, J.Has/
 • 1988 – KFPP -Nagroda Stowarzyszenia Muzyków Rozrywkowych STOMUR, za interpretację piosenki „Moja broń serdeczna” /A.Maliszewski W.Młynarski/
 • 1989 – KFPP nagroda za interpretację piosenki „Concorde” /Z.Górny ,J.Wołek/ *1991 – nagroda za interpretację piosenki „Moja cierpliwość” / J.Koman. W.Młynarski/

DYSKOGRAFIA:

 • 2008: CD Dla Ciebie jestem sobą-The Best” wyd.MTJ
 • 2005: CD Gershwin-Summertime
 • 2003: Tak to ja (wyd. wspólnie przez Carla Production, PTK Centertel – operatora sieci IDEA, Polskie Radio, TVP2 i Pocztę Polską PRCD 348, premiera 10 czerwca)
 • 2002: Co w sercu gra (DB 091-2 Bogdan Studio, CARLA Production Universal Poland, premiera 18 lipca)
 • 1999: CD I Love Gershwin, wyd. Jazz Forum Rec.
 • 1999: CD Gershwin-The Man I Love, Bogdan Studio B-015
 • 1997: CD Tak trochę o miłości, wyd. KOCH International 33914-2
 • 1986: LP Danuta Błażejczyk: Taki cud i miód, wyd. Polskie Nagrania/Muza SX 2322

ZOBACZ:

„Taki cud i miód” – Opole’88

„Mocniej zabiło mi serce”

„Cicha noc” – Danuta Błażejczyk i Ryszard Rynkowski

 

KONCERTY:

Posted on 2012, in MEDIA VOCALS. Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Danuta Błażejczyk została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.