ŻANNA BICZEWSKA

29Żanna Biczewska – ikona rosyjskiej ballady, jedna z najważniejszych rosyjskich artystek. Niepodobna do nikogo, nieczuła na zmieniające się mody, śpiewa w charakterystycznym dla siebie stylu to, co jest zgodne z jej duchowymi poszukiwaniami. W swoim bogatym repertuarze ma między innymi pieśni rosyjskie i białoruskie, ballady Bułata Okudżawy, utwory autorskie.

Wielokrotnie nagradzana artystka koncertuje w całej Europie. Zachwycała publiczność w paryskiej Olimpii aż 8 razy; występowała z koncertami w Ameryce, Kanadzie, Izraelu i w wielu innych krajach. Kilkakrotnie występowała również w Polsce i ma tu grono swoich wiernych słuchaczy. Jej płyty z muzyką ludową, romansami, balladami rozchodzą się w milionowych nakładach w ponad 40 krajach. 

KrLpYixFEWEŻanna Biczewska (Żanna Władimirowna Biczewskaja) – rosyjska piosenkarka urodzona w Moskwie. Pierwszą gitarę Żanna otrzymała w prezencie w wieku 17 lat. Z przyjemnością śpiewała piosenki amatorskie, studenckie, liryczne i turystyczne. Swoją miłość do muzyki rozwijała w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej i Estradowej w klasie wokalu (1966 –1971). W 1971 roku rozpoczęła profesjonalną karierę sceniczną.

Na estradzie zawsze istniała jako indywidualność. Niepodobna do nikogo niesie ze sceny swój temat, swój styl. Nie można powiedzieć o niej, że jest „modną piosenkarką”. Śpiewa to, co jest zgodne z jej duchowymi poszukiwaniami. Pieśniami i romansami rosyjskimi zainteresowała się po spotkaniu z inną osobistością rosyjskiej sceny, Bułatem Okudżawą, którego nazywa swoim ojcem chrzestnym na scenie i nauczycielem.

Do jej repertuaru weszły narodowe romanse rosyjskie, ballady ludowe, utwory autorskie, m.in.: Bradiaga, Cziornyj woron, Matuszka, Razłuka, Wiecziernij zwon i wiele innych. W 1973 roku została laureatką Państwowego Konkursu Artystów Estrady w Moskwie. Od tej pory zaczęła koncertować w kraju i za granicą. Podbijała publiczność niemal w całej Europie.

x_91571caa

W 1980 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Artystów Estrady w Poznaniu a w 1989 roku na Międzynarodowym Konkursie w San Remo otrzymała tytuł „Złotej gitary”. Jej popularność opiera się na solidnym fundamencie – zbudowana jest na nabożnych stosunkach do rosyjskiej pieśni ludowej, doskonałych warunkach wokalnych i oryginalnym sposobie wykonania.

Koncert artystki to niezapomniane wydarzenie w życiu kulturalnym kraju, który odwiedza. Mick Jagger powiedział, że piosenkarka jest wysepką prawdziwej, wiecznej sztuki w oceanie współczesnej muzyki. W latach 90-tych Żanna Biczewska zaczęła śpiewać pieśni białogwardyjskie, a następnie utwory przepełnione duchową treścią – pieśni ojca Romana i pieśni napisane przez jej męża Giennadija Ponomariowa. Niedawno pieśniarka poszerzyła swój repertuar o nowy cykl pieśni o Rosji, w którym dominuje temat carski.

W 1998 roku Żanna otrzymała tytuł Narodowej Artystki Rosji. Żanna Biczewska to wielka postać rosyjskiej muzyki, wspaniała interpretatorka, której charakterystyczny głos i maniera są rozpoznawalne po kilku pierwszych frazach nastrojowej muzyki.

 

POSŁUCHAJ:

„Modlitwa” – z rep. Bułata Okudżawy

„Rodnik”

„Melodia życia” – CAŁY PROGRAM – BENEFIS ŻANNY BICZEWSKIEJ

PATRONAT MEDIALNY:

Muzyka Rosyjska

Posted on 2015, in TRASY KONCERTOWE, Żanna Biczewska. Bookmark the permalink. Możliwość komentowania ŻANNA BICZEWSKA została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.